Opinie o produktach – część 2

Dzisiejszym tematem będą opinie o produktach zamieszczane przez blogerów. Czy przedstawiane na blogach recenzje produktów powinny być dla nas wiarygodne? Czy jest to wartościowe źródło informacji czy raczej wielka ściema i kolejny sposób na wprowadzenie w błąd nieświadomych konsumentów?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że bloger pracuje na wizerunek recenzowanej marki niejako przy okazji, zaś jego głównym celem jest budowa własnej pozycji i pozytywnego wizerunku. Jego opinie o produktach świadczą o nim samym. Bloger chce być postrzegany jako osoba opiniotwórcza i mająca coś ciekawego do powiedzenia. Gdyby zamieszczał niewiarygodne opinie szybko straciłby w oczach swoich czytelników. Tak więc rekomendowanie produktów, które w rzeczywistości nie spełniają oczekiwań w ogóle nie leży w jego interesie.

Jeśli bloger nawiązuje współpracę z producentem i zamieszcza opinie o produktach dobrze jest, jeśli otwarcie o tym poinformuje. W dobrym tonie jest zamieszczenie krótkiej informacji, że produkt otrzymał od określonej firmy. Można o tym napisać zarówno na początku jak również na zakończenie artykułu (w tym miejscu wypada podziękować za przekazanie produktu do testów). Dzięki temu wiemy czy mamy do czynienia z tekstem napisanym spontanicznie czy jest to wynik współpracy blogera z producentem lub z agencją, która pośredniczy w kontakcie, jeśli firma nie zajmuje się tym bezpośrednio. Jeśli bloger organizuje konkurs, w którym nagrody są sponsorowane, również powinien o tym wspomnieć. Udział blogerów w kampaniach reklamowych jest czymś normalnym i w żadnym razie nie należy tego ukrywać ani się tego wstydzić.

Bardzo złą praktyką jest usuwanie sponsorowanych opinii o produktach przez blogera już po zakończeniu współpracy. Takie zachowania to brak szacunku dla czytelnika. Nikomu to nie służy, a szkodzi wszystkim stronom – zarówno producentowi, jak również samemu blogerowi i wszystkim internautom, którzy poczują się oszukani, jeśli sprawa wyjdzie na jaw.